Köpek Bakımı Rehber Dökümanları

Köpeklerde Göz ve Tırnak Bakımı

Köpeklerde Tırnak Bakımı
Rate this post

Köpeklerin genel sağlıkları için tırnak ve göz bakımı oldukça önemlidir. Bu yüzden Köpeklerde göz ve tırnak bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır.

Köpeklerde hem göz hem de tırnak bakımı, Köpeklerin sağlıklı gündelik yaşamları için büyük önem taşır. Şimdi her ikisine de tek tek bakalım.

Tırnak Bakımı

Öncelikle tırnak bakımı için Köpekler yavruyken alıştırılmalı. Çünkü köpekler tırnak bakımından oldukça korkarlar ve küçükken köpekleri bu duruma alıştırmak çok daha kolay olmaktadır.

Köpeklerde Tırnak Bakımı

Köpeklerin tırnakları düzenli olarak törpülenmelidir. Aksi halde Köpek sivri tırnaklarından dolayı zarar görebilir ya da rahatsız olabilir. Köpeklerin tırnakları kesilmediğinde, aşırı uzayan tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Tırnak kesimi yapılırken, tırnağın ucundan kesilmeli, canlı dokulara zarar verilmemelidir. Canlı dokular kesildiği takdirde kanamalar meydana gelir.

Göz Bakımı

Göz bakımı da en az tırnak bakımı kadar önemlidir. Köpeklerin sağlıklı olduğu gözlerinden anlaşılır. Sağlıklı bir Köpeğin gözleri her zaman parlak ve aktır. Göz akıntıları ve bunların yanında biriken çapaklar ıslak bir pamuk ile ya da ucu ıslatılmış bir kulak pamuğu ile Köpeğin gözüne zarar vermeden ve çok bastırmadan silinmelidir.

Köpeklerde Göz Bakımı

Yorum Yaz