Papağan Türleri

Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı
Rate this post

Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı, ülkemizde gri Papağan olarak adlandırılan ve jumbo Papağanı olarak da bilinen bir Papağan türüdür. Papağanlar arasında en fazla zekaya sahip olan bu Papağanlar, konuşma yetenekleri ve sahiplerine bağlılıklarıyla bilinirler. Bu nedenle son yıllarda hayvan severlerin oldukça ilgisini çekmişlerdir.

Papağanlar arasında en fazla taklit yeteneğine sahip olan bu Papağan türü orta boydur. Yaklaşık 80-90 yıl yaşayabilirler. Ülkemizde en çok tercih edilen Papağan türü olan Afrika gri Papağanları, yaklaşık bin kelime ezberleyebilir ve sorulan sorulara mantıklı cevaplar verebilirler. Afrika gri Papağan sahibi olmak isteyen bir hayvanseverin onu eğitebilmesi için yavru iken alması, genellikle tavsiye edilir. Yaşı ilerlemiş bir Afrika gri Papağanı sahibi olmak ona eğitim verirken zorlanmanıza sebep olabilir.

Afrika gri Papağanları oldukça oyuncudur ve ilgi görmek isterler.

Gri siyah tonlarında ve kuyruklarında kırmızı ya da bordo renkli tüyleri olan bu kuşlar, genellikle tohumla beslenirler. Bunun yanında meyve ve Hindistan cevizi yemeyi de çok severler.

Afrika gri Papağanları sahiplerine çok bağlı olurlar ve sahiplerine karşı kıskançlık yapabilirler. Bu bağlılıktan dolayı sahibinden yeterince ilgi görmeyen bir Afrika gri Papağanı, davranış bozukluğu göstererek kendi tüylerini koparabilir.

Yorum Yaz