Papağan Türleri

Amazon Papağanı

Amazon Papağanı 2
Rate this post

Yirmi yedi farklı alt gruba sahip olan Amazon Papağanı, Güney Amerika kökenlidir. Bu Papağan türünün en belirgin özelliği, tüylerinin genel olarak yeşil tonlarından oluşmasıdır. Kuyrukları diğer türlerine göre nispeten kısa olan Amazon Papağanları’nın evlerde en çok beslenen türleri genellikle sarı kafalı, mavi yüzlü, sarı enseli, solgun yüzlü ve turuncu kanatlı olanlarıdır.

Konuşma yetenekleri oldukça yüksek olan Amazon Papağanları‘nın boyları genellikle 30-35 cm. civarında olmaktadır. Yüksek sesle öten bu Papağan türünü beslemek isteyen biriyseniz öncelikle Amazon Papağanı’nın vücut dilini iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Özellikle bu canlıyı omuzda taşımanız çok fazla tavsiye edilmez. Çünkü yapacağınız ani hareketlere hırçın tepkiler verebilme olasılıkları yüksektir.

Uzun bir ömre sahip olan Amazon Papağanları yaklaşık olarak 50 yıl yaşamaktadır. Son yıllarda soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu türün en çok beslenen beş türünü sıralamak gerekirse;

– Turuncu Kanatlı Amazon Papağanı
– Solgun Renkli Amazon Papağanı
– Sarı Kafalı Amazon Papağanı
– Mavi Yüzlü Amazon Papağanı
– Sarı Enseli Amazon Papağanı

Eğer bir Amazon Papağanı beslemek istiyorsanız bu türe uygun geniş bir kafes almalı ve kafesin içine yine bu türe uygun ses çıkaran aksesuarlar koymalısınız. Amazon Papağanınıza yiyecek olarak, ay çekirdeği, buğday, darı, mısır ve yeşillikler verebilirsiniz. Ayrıca çam ağacı dallarıyla da Papağanınızı besleyerek tüylerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yaz