Papağan Türleri

Galah Kakadu

Galah Kakadu 2
3.5/5 - (4 votes)

Genel Bilgiler

Ana vatanı Avustralya olan Galah Kakadu, küçük bir Papağan ırkıdır. Ana vatanı dışında üretimi az olduğundan dolayı pahalı ve nadir bir türdür.

Çift olarak bakılması gereken bu Papağanlar, önce bir arada olduklarında gözlenmeli çiftlerin birbirine olan uyumlarına bakılmalıdır. Uyumsuzluk söz konusu ise, geçici bir süre aynı kafes içinde fakat araya engel koyularak birbirlerine alışması sağlanabilir. Kaynaşma döneminden sonra aradaki engel kaldırılarak aynı kafes içinde yaşamlarını sürdürebilirler. Kendileri ve yavruları için uygun ortam bulduklarında üreme konusunda diğer Kakadu cinslerine göre daha üretkendirler. Yavruları diğer Kakadulara oranla daha hızlı büyür. Bir üreme döneminde iki kez kuluçkaya yatarlar. İlk kuluçka dönemindeki yavrular büyüdüğünde, yeni yavrulara hazırlık için büyüyen yavrular kafesten çıkarılmalıdır.

Özellikleri

Galah Kakadu’nun boyu 35-40 cm. civarıdır. Ömrü, 40 yıldır. Gaga ve yanak kısmından başlayan ve ayaklarına kadar inen gülkurusu rengi en belirgin özelliğidir. Sırt ve kanatlar gri, baş kısmı ise beyaz renklidir.

Bakımı ve Beslenmesi

Geniş ölçülü kafesler Galah Kakadular için idealdir. Galah Kakadu egzersiz yapmak ve uçmak için geniş alanlar ister. Kafeslerinde folluk ve gagalarını törpüleyebilmesi için gaga taşı mutlaka bulunmalıdır. Boylarına uygun bir yemlik ve bir suluk da yer almalıdır. Kafes temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Galah Kakadu’nun yağ tümörüne karşı yüksek oranda hassasiyeti bulunur. Bu nedenle uygun diyetlerle sağlıklı yaşaması sağlanmalıdır. Hububat (tahıl) türü yiyecekler ağırlıklı olarak verilmeli, ek gıda olarak da meyve ve yeşil gıda ile desteklenmelidir. Çiğnemeleri ve gagalamaları için zehirsiz taze bitki dalları kafeslerine koyulursa bundan çok hoşlanırlar.

Yorum Yaz

1 Yorum