Papağan Türleri

Jako Papağanı

Jako Papağanı
4.5/5 - (2 votes)

Afrika Gri Papağanı

Jako Papağanı, Afrika gri Papağanı ya da Türkiye’deki adıyla gri Papağan olarak bilinen ve Papağanlar arasındaki en zeki tür olarak nitelendirilen bir kuş türüdür. Papağanlar arasında orta boy büyüklüğe sahip olan bu tür, gri ve siyah tonlarında, kuyruğunda ise kırmızı veya bordo tüyler bulunan bir cinstir.

Jako Papağanları’nın zeki olmaları, eğitime çok yatkın olmaları, hayvan severlerin ilgisini Papağanlar arasında en çok bu türe yoğunlaştırmıştır. Ömürleri 80-90 yıl civarında değişen bu Papağanların iyi bir bakım ve ilgiyle bin kelimeye kadar ezberleyebilmeleri, sorulan sorulara mantıklı cevap vermeleri, bu Papağan türünü oldukça özel yapmaktadır. Jako Papağanını beslemek zor değildir. Çünkü, yeterli ilgi ve bakımla ne istediğini anlayabileceğiniz bir hale gelirler. Eğitimini vermeden önce bu Papağanların tohum, meyve, hindistan cevizi gibi besinlerle beslendiğini bilmek size kolaylık sağlayacaktır.

Jako Papağanı

Jako Papağanları, yeni durumlarla karşılaştıklarında gergin, ürkek ve sinirli davranışlar gösterebilirler. Bu durumlarda herhangi bir tehdit edici unsur gördüğünde saldırabilir. Bu yüzden de dikkatli olmak gerekir. Çünkü gagaları oldukça güçlüdür. Jako Papağanları sevimliliği ile çok dikkat çeker fakat yeterince ilgi gösterilmediğinde, tüylerini yolmaya başlarlar. Bu durum, Jako Papağanlarında oldukça sık görülen bir davranış bozukluğudur.

Yorum Yaz